niedziela, 2 listopada 2014

Pyzy ziemniaczane (bez glutenu)

       Pyzy można podawać jako osobne danie lub dodatek do mięsa. U mnie tym razem z boczkiem i cebulką, więc nic więcej w zasadzie nie potrzeba. Wiem, że niektórzy przygotowują je z odrobiną mąki pszennej, ja natomiast użyłam mąki ziemniaczanej, więc dodatkowo są w stu procentach bezglutenowe.

pyzy

pyzy

pyzy

Składniki (na ok. 28 szt.):
  • 1 kg ziemniaków (waga po obraniu),
  • 1 jajko,
  • ok. 8 łyżek mąki ziemniaczanej,
  • sól,
  • woda.

Dodatkowo: podsmażony boczek i cebulka 

Przygotowanie:

Ziemniaki obieramy. Połowę gotujemy w osolonej wodzie do miękkości. Odlewamy, odparowujemy i pozostawiamy do przestygnięcia. Następnie rozgniatamy / ubijamy na gładką masę. Pozostałą część ziemniaków ścieramy na tarce (małe oczka) lub rozdrabniamy w malakserze/blenderze. Odciskamy na sitku lub przez gazę. Płynu nie wylewamy od razu, tylko czekamy chwilę, żeby na dnie naczynia oddzieliła się skrobia, którą również dodajemy do masy. Mieszamy utłuczone ziemniaki ze startymi surowymi i skrobią. Dodajemy jajko, mąką i lekko oprószamy solą. Gdyby ciasto było zbyt rzadkie, dodajemy trochę więcej mąki. Krótko wyrabiamy i z powstałego ciasta formujemy kulki. Wrzucamy na gotującą, osoloną wodę i od momentu wypłynięcia gotujemy jeszcze ok. 10 minut. Podajemy z podsmażonym boczkiem i cebulką lub jako dodatek do mięsa. Smacznego!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za komentarz! Proszę osoby anonimowe o podanie chociaż imienia :)

Z powodu dużej ilości spamu w ostatnim czasie zmuszona jestem wprowadzić obrazkową weryfikację komentarzy. Przepraszam za utrudnienia :)