sobota, 1 listopada 2014

Domowy jogurt sojowy

     Mleko sojowe też „poddaje się” jogurtowym kulturom bakterii. Po ich dodaniu powstaje jogurt, chociaż smak jest oczywiście nieco inny niż z mleka krowiego. Najlepiej sprawdzają się lactobacillus bulgaricus, gdyż powstały jogurt jest zwarty i gęsty (podobny do greckiego). Tym razem jednak użyłam gotowego jogurtu sojowego z bakteriami i też jestem zadowolona z efektu końcowego. Przygotowuję zawsze jogurt naturalny, a dopiero później dodaję wybrane składniki – owoce, orzechy, kakao.

jogurt sojowy

jogurt sojowy

jogurt sojowy

Składniki (na 3 słoiczki po ok. 200 ml):
  • 500 ml mleka sojowego naturalnego, niesłodzonego lub domowego,
  • 150 ml jogurtu sojowego z żywymi kulturami bakterii.

Dodatki do wyboru:
stewia do posłodzenia, ulubione owoce, miód, mus owocowy, orzechy, kawałki czekolady, bakalie.

Przygotowanie:

Mleko podgrzewamy do temperatury ok. 45 ° C. Jeśli nie mamy odpowiedniego termometru, to mleko ma być dobrze ciepłe, ale nie gorące, nie trzeba go też zagotować. Dodajemy jogurt i dobrze mieszamy. Odstawiamy na chwilę, żeby zniknęła pianka. Wlewamy do słoiczków z jogurtownicy. Ustawiamy na 12 godzin / na całą noc. Po tym czasie wyjmujemy do ostygnięcia, a później schładzamy w lodówce. Słodzimy i mieszamy z ulubionymi składnikami. Jeśli nie posiadamy jogurtownicy. Małe słoiczki można zawinąć w ręcznik lub w koc i zostawić na noc w ciepłym miejscu. Można ustawić na kaloryferze. Jogurt można też umieścić w termosie. Kolejna opcja to piekarnik, pod warunkiem, że da się go ustawić na 42-43 ° C. Smacznego!

1 komentarz:

Dziękuję bardzo za komentarz! Proszę osoby anonimowe o podanie chociaż imienia :)

Z powodu dużej ilości spamu w ostatnim czasie zmuszona jestem wprowadzić obrazkową weryfikację komentarzy. Przepraszam za utrudnienia :)