poniedziałek, 28 kwietnia 2014

Syrop z mniszka i stokrotek

    Jedni przygotowują wiosną syrop ze stokrotek, inni z mniszka lekarskiego. Ja miałam i mniszka i stokrotki, i nie mogłam się zdecydować, więc pomieszałam. J Tak powstał syrop „dwa razy zdrowszy”. Dobry na wzmocnienie układu odpornościowego, obniżający poziom cholesterolu, działający moczopędnie, przeciwkaszlowo, wspomagający przemianę materii i kto wie co jeszcze… Polecam!


syrop z mniszka i stokrotek

syrop z mniszka i stokrotek


Składniki:
  • 125 g kwiatków stokrotek,
  • 125 g kwiatków mniszka lekarskiego,
  • 5 szklanek wody,
  • sok z 1 cytryny,
  • 1 szklanka cukru.

Przygotowanie:

Kwiatki (bez łodyżek) zrywamy z własnego ogródka lub innego pewnego miejsca, czystego, jak najdalej od „cywilizacji”. Wysypujemy na papier i pozostawiamy na ok. 2 godziny, żeby pozbyć się owadów. Następnie przepłukujemy zimną wodą. Wkładamy do garnka, zalewamy wodą. Gotujemy 5 minut. Przykrywamy i odstawiamy na kilka godzin lub całą noc. Wsypujemy cukier i ponownie podgrzewamy. Płyn przecedzamy przez sito, dodajemy sok z cytryny i gorący wlewamy do butelki lub słoika. Zakręcamy. Odstawiamy do wystudzenia. Na zdrowie!

8 komentarzy:

  1. a ja z mniszkiem walczę na swoim ogródku... stokrotki też by się znalazły... ciekawa jestem czy uzbieram podobną gramaturę samego mniszka ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Właśnie, sporo by się pewnie znalazło w ogródkach tego typu "zdrowych chwastów" :) Szczerze mówiąc to pierwszy raz zważyłam wszystko tak dokładnie. Zazwyczaj w syropach / nalewkach / napojach nie przywiązuję aż tak dużej wagi do wagi :) Spokojnie można zmienić ilości, a posłodzić na "mocno słodko".

    OdpowiedzUsuń
  3. powiedz mi w jakie dni lepiej zbierać kwiatki w deszczowe czy słoneczne? Bo przy płatkach róż ma to znaczenie, a przy mniszku?

    OdpowiedzUsuń
  4. w jakie dni najlepiej zbierać kwiatki, słoneczne czy takie pochmurne? Czy to wg ma znaczenie?

    OdpowiedzUsuń
  5. Myślę, że w słoneczne, a na pewno w suche. Ja zbierałam przy ładnej pogodzie. Ta zasada chyba zresztą dotyczy wszystkich ziół.

    OdpowiedzUsuń
  6. Kwiaty zawsze zbiera się przede wszystkim w dni suche i nie po deszczu :) Mniszek dodatkowo przy dużym zachmurzeniu stula płatki (stokrotka zresztą też), zatem z samej już ich biologii wynika, że lepiej zbierać w słońcu.. Inne zioła (liście, łodyżki) można zbierać w dni wilgotne o ile mamy zamiar szybko je zagospodarować - np w kuchni ;) Do suszenia nie mogą być mokre. Powodzenia w dostrzeganiu bogactwa wokół nas! :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czyli prawdę napisałam :) Dziękujemy za cenną podpowiedź. Od kilku już lat staram się zbierać i "przetwarzać" z łąk i lasów wszystko, co możliwe i "się nie rusza" :), ale pewnie jeszcze nie raz coś nowego mnie zaskoczy.

      Usuń

Dziękuję bardzo za komentarz! Proszę osoby anonimowe o podanie chociaż imienia :)

Z powodu dużej ilości spamu w ostatnim czasie zmuszona jestem wprowadzić obrazkową weryfikację komentarzy. Przepraszam za utrudnienia :)