wtorek, 11 października 2016

Słodkie kulki z kaszy jaglanej – wege, bez cukru, dieta antyhistaminowa

     Różnego rodzaju kulki z płatków, z kaszy były kiedyś dość popularne. Często jednak miały jakiś dodatek słodzący. U mnie tylko jabłko i wiórki kokosowe nadają lekkiej słodyczy. Według mnie są wystarczająco słodkie.

słodkie kulki z kaszy jaglanej, bez cukru, wege, dieta antyhistaminowa

słodkie kulki z kaszy jaglanej, bez cukru, wege, dieta antyhistaminowa

Składniki (na ok. 14 sztuk):
  •         ½ szkl. kaszy jaglanej + 1 szkl. wody do ugotowania,
  •         1 większe jabłko,
  •         3 łyżki wiórków kokosowych,
  •         2 łyżki rozdrobnionych płatków migdałów,
  •         odrobina naturalnego aromatu waniliowego.

Przygotowanie:

Kaszę zalewamy gorącą wodą. Odstawiamy na 10 minut. Po tym czasie kilkukrotnie płuczemy w zimnej wodzie. Zalewamy szklanką zimnej wody. Gotujemy na małym ogniu kilka minut, do momentu aż kasza zacznie wchłaniać wodę. Wtedy dodajemy obrane jabłko pokrojone w drobną kostkę. Po chwili dodajemy również wiórki, płatki migdałów i aromat. Gotujemy do miękkości i wchłonięcia wody. Przykrywamy i odstawiamy na minimum 15 minut. Po tym czasie i gdy kasza przestygnie lekko rozgniatamy kaszę i jabłko przy pomocy łyżki – nie specjalnie dokładnie, kasza nie ma być miałka. Formujemy kulki wielkości małego orzecha włoskiego. Ręce można zwilżyć wodą. Gotowe kulki wkładamy do lodówki do schłodzenia. Nie podaję tutaj czasu, gdyż kulki można właściwie jeść od razu. Można też krótko schłodzić lub dłużej tak, żeby stwardniały. Można dodatkowo obtoczyć w wiórkach lub mielonych migdałach, ale ja tym razem już tego nie zrobiłam. Smacznego!

6 komentarzy:

Dziękuję bardzo za komentarz! Proszę osoby anonimowe o podanie chociaż imienia :)

Z powodu dużej ilości spamu w ostatnim czasie zmuszona jestem wprowadzić obrazkową weryfikację komentarzy. Przepraszam za utrudnienia :)