poniedziałek, 22 grudnia 2014

Wigilijna kapusta z grzybami + jak wybrać dobrą kapustę kiszoną

    Zastanawiałam się, czy w ogóle podawać przepis na coś tak „banalnego” jak kapusta z grzybami. Później jednak zauważyłam, że w popularnych wyszukiwarkach przepisów nie pojawia się ona teraz wcale za często. Więc albo wszyscy stwierdzili, że to zbyt proste… albo może komuś jednak się przyda. J Kapustę możemy podać jako danie, dodatek, ale także wykorzystać jako farsz do krokietów, naleśników i oczywiście pierogów oraz uszek.

wigilijna kapusta z grzybami

wigilijna kapusta z grzybami


Dobra kapusta, czyli jaka?

1.    Bez konserwantów, przeciwutleniaczy.
2.    Kwaszona naturalnie (w procesie fermentacji, nie chemicznie).
3.    Bez octu i kwasu askorbinowego.
4.    Nie w foliowej torebce (kapusta kiszona musi mieć dostęp powietrza).
5.    Z beczki.
6.   Kolor jasny do lekko żółtego, smak lekko kwaśny (w miarę upływu czasu staje się bardziej kwaśna).

Składniki:
  • 3 kg kiszonej kapusty*,
  • 3 garście suszonych grzybów (u mnie z własnego zbioru, prawdziwki i podgrzybki),
  • sól i pieprz ziołowy do smaku,
  • 6 listków laurowych,
  • 6 ziaren ziela angielskiego,
  • woda (opcjonalnie).

Przygotowanie:

Grzyby zalewamy gorącą wodą i odstawiamy na 30 minut. Po tym czasie kroimy na paski. Kapustę kroimy, gdyż przeważnie jest poszatkowana w zbyt długie „nitki”. Wkładamy do garnka, dodajemy grzyby oraz przyprawy. Początkowo małą ilość, bo lepiej doprawić już podczas gotowania. Jeśli kapusta ma mało soku dolewamy szklankę wody. Gotujemy na małym ogniu ok. 1 ½ godziny, co jakiś czas mieszając i w razie potrzeby dodając odrobinę wody. Wyłączamy i pozostawiamy do wystygnięcia. Następnie umieszczamy w lodówce lub w chłodnym miejscu do następnego dnia. Wtedy ponownie zagotowujemy i gotujemy podobnie jak pierwszego dnia, kolejne 1 ½ - 2 godziny. Odstawiamy w chłodne miejsce. Tak samo postępujemy trzeciego dnia. Wydaje się to może czasochłonne, ale kapusta gotuje się prawie sama, a smakuje najlepiej gotowana kilka dni. W Wigilię możemy już tylko podgrzać.
Kapusta może być podana jako dodatek lub osobne danie. Jeśli chcielibyśmy użyć jej jako farsz, po ugotowaniu kroimy wraz z grzybami jeszcze drobniej i podsmażamy na oleju, żeby pozbawić sosu/wody. Smacznego!

* podana ilość jest dość duża, można zmniejszyć; u mnie wystarczy i jako danie, i jako farsz. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za komentarz! Proszę osoby anonimowe o podanie chociaż imienia :)

Z powodu dużej ilości spamu w ostatnim czasie zmuszona jestem wprowadzić obrazkową weryfikację komentarzy. Przepraszam za utrudnienia :)