poniedziałek, 10 listopada 2014

Sernik cytrynowy gotowany w foremce – dla gości

     Nieskromnie powiem, że sernik gotowany w foremce (takiej jak do babki gotowanej) jest jednym z najlepszych moich eksperymentów. Jest delikatny, kremowy, nie opada i nigdy się nie przypala. Same zalety. Kolejna to jeszcze taka, że bardzo smakuje i podoba się gościom, a jego nietypowe przygotowanie robi szczególne wrażenie. Tym razem przygotowałam go z sera bez laktozy i dlatego jest idealny również dla uwielbiających serniki, wymagających gości „bezlaktozowych”, których u mnie w rodzinie nie brakuje.

sernik gotowany w foremce

sernik gotowany w foremce

sernik gotowany w foremce

sernik gotowany w foremce

Składniki:
  • 650 g sera białego półtłustego (użyłam sera bez laktozy, ale oczywiście zwykły ser będzie bardzo dobry),
  • 3 jajka,
  • 140 g cukru,
  • 40 g mąki ziemniaczanej,
  • 2 łyżki skórki cytrynowej w cukrze (najlepiej domowej: przepis),
  • 1 łyżka esencji cytrynowej (j.w.),
  • masło (bez laktozy) i mąka ziemniaczana do foremki,
  • woda do gotowania.

Opcjonalnie: cukier puder do posypania.

Przygotowanie:

Ser biały ucieramy blenderem na gładką masę. Dodajemy jajka. Dokładnie miksujemy, ale nie ubijamy. Dosypujemy cukier oraz przesianą mąkę ziemniaczaną i ponownie miksujemy. Na koniec dodajemy skórkę cytrynową oraz esencję cytrynową. Mieszamy. Foremkę wysmarowujemy masłem i wysypujemy niewielką ilością mąki ziemniaczanej. Zagotowujemy wodę w dużym garnku. Masę serową przelewamy do foremki. Szczelnie zamykamy i wstawiamy do gotującej się wody. Woda ma sięgać do ¾ wysokości foremki. Przykrywamy pokrywką. Foremka z ciastem nie może pływać, więc jeśli pokrywka nie jest wystarczająco ciężka, należy ją dodatkowo obciążyć czymś ciężkim. Gotujemy 60-65 minut na małym ogniu. Ewentualnie dolewamy wody, gdyż foremka musi być cały czas zanurzona co najmniej do wysokości ciasta. Wyłączamy gaz i pozostawiamy zanurzoną w wodzie foremkę jeszcze przez 30 minut. Wyjmujemy z wody do całkowitego wystudzenia. Następnie wyjmujemy sernik z foremki i wstawiamy do lodówki do schłodzenia. Sernik można posypać cukrem pudrem lub polać lukrem. Smacznego!

Przepis bierze udział w konkursie:

Moje wypieki i desery na każdą okazję

2 komentarze:

  1. Intrygujący pomysł :)
    Szkoda, że nie mam takiej formy...

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję. Można nadrobić brak drogą kupna:) Takie foremki są w sklepach internetowy, a widziałam również w dawnych sklepach typu "gospodarstwo domowe".

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za komentarz! Proszę osoby anonimowe o podanie chociaż imienia :)

Z powodu dużej ilości spamu w ostatnim czasie zmuszona jestem wprowadzić obrazkową weryfikację komentarzy. Przepraszam za utrudnienia :)