wtorek, 6 maja 2014

Syrop cytrynowy (aromat, esencja) i skórki z cytryny do herbaty lub ciasta

     Do przygotowania syropu oraz skórek do ciasta najlepiej użyć cytryn ekologicznych / bio, niewoskowanych. Można przygotowywać je etapami, po prostu wtedy, gdy zużyjemy kolejną cytrynę. Dlatego też nie podaję dokładnych ilości, można użyć tylu cytryn, na ile ma się ochotę.

syrop i skórki cytrynowe

syrop i skórki cytrynowe

Składniki:
  • skórki z kilku cytryn,
  • cukier,
  • przegotowana woda.

Przygotowanie:

Cytryny szorujemy i wyparzamy. Obieramy skórkę. Ze skórek „zdrapujemy” nożykiem białą warstwę (albedo). Kroimy drobno, w kosteczkę. Do wyparzonego słoika wsypujemy jedną warstwę i zasypujemy cukrem tak, żeby skórki były przykryte. Polewamy łyżeczką przegotowanej wody. Dodajemy kolejne warstwy. Zamykamy słoik i odstawiamy. W ciągu następnych dni można dodawać kolejne warstwy. Codziennie potrząsamy słoikiem. Gdy cały cukier się rozpuści można zlać i odcisnąć przez gazę powstały syrop. Skórki natomiast przekładamy do słoika, zasypujemy jeszcze odrobiną cukru i zamykamy. Tak przygotowane skórki nadają się do ciasta i wypieków. Esencję / syrop można dodawać do herbaty lub również do ciast, deserów, lukrów lub kremów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za komentarz! Proszę osoby anonimowe o podanie chociaż imienia :)

Z powodu dużej ilości spamu w ostatnim czasie zmuszona jestem wprowadzić obrazkową weryfikację komentarzy. Przepraszam za utrudnienia :)