czwartek, 11 września 2014

Gruszecznik sypany, bezglutenowy, bez cukru - szarlotka z gruszkami

     Szarlotka lub jak kto woli jabłecznik to ciasto dobre na każdą okazję, jak i bez niej. Jabłecznik jest z jabłkami, więc moja wersja z gruszkami to chyba gruszecznik... do tego sypany, bez białego cukru, bez jajek i bezglutenowy, czyli wynalazek. Na szczęście bardzo udany, ostatnio chyba jeden z lepszych. J


szarlotka gruszkowa

szarlotka gruszkowa

szarlotka gruszkowa

Składniki (na tortownicę Ø 22 cm):
  • 1 kg gruszek,
  • 1 szkl. mąki kukurydzianej,
  • 1 szkl. mąki ryżowej,
  • 120 g daktyli bez pestek,
  • ok. ½ szkl. wrzątku,
  • 1 łyżeczka cynamonu,
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia bezglutenowego,
  • 100 g masła.

Przygotowanie:

Gruszki myjemy, obieramy i pozbawiamy gniazd nasiennych. Ścieramy na dużych oczkach tarki. Masło umieszczamy w zamrażalniku. Daktyle zalewamy wrzątkiem i odstawiamy na kilka minut. Po tym czasie odlewamy ¾ wody i blendujemy lub miksujemy na gładką, gęstą pastę. W misce mieszamy obie mąki, cynamon, proszek do pieczenia oraz pastę daktylową. Najlepiej rozetrzeć ją z mąką ręką na jak najmniejsze „cząsteczki”. Dno tortownicy wykładamy papierem do pieczenia. Suche składniki dzielimy na 3 części (w przybliżeniu). Na dno wysypujemy jedną część. Na to przekładamy połowę utartych gruszek wraz z sokiem jaki puszczą. Następnie znowu wysypujemy kolejną część ciasta i dokładamy pozostałe gruszki. Na wierzch dajemy ostatnią część ciasta oraz starte na tarce masło. Ostatnia część ciasta może być lub nawet powinna być nieco cieńsza. Pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 180 ° C przez ok. 50-55 minut. Po ok. 15 minutach pieczenia, gdy masło się rozpuściło, ciasto przykryłam folią aluminiową. Zdjęłam ją na ostanie 15 minut pieczenia. Podajemy na ciepło lub zimno. Smacznego!

11 komentarzy:

  1. Ooooo jak pysznie coś dla mnie bez pszenicy i z gruszkami <3

    OdpowiedzUsuń
  2. mmm ja uwielbiam takie zdrowe ciasta! :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Jak moge zastąpic daktyle?? może dżem lub powidła??

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Użyłam daktyli w zasadzie do posłodzenia, więc równie dobrze można posłodzić cukrem. Dałabym chyba z 1/2 szklanki (lub 3/4) cukru (chociaż rzadko go używam, więc nie gwarantuję, że będzie to wystarczająca ilość :). Ze słodkim dżemem też mogłoby być ciekawe ciasto, warto spróbować.

      Usuń
    2. czym zastąpić masło?
      i czy zamiast daktyli można dodać miód?

      Usuń
    3. Posłodzić można dowolnie miodem, cukrem... Natomiast zamiast masła użyłabym oleju rzepakowego/słonecznikowego albo oleju kokosowego - ale sama nie próbowałam, więc trzeba byłoby poeksperymentować.

      Usuń
  4. Przepis wpadl mi oko. Tylko o co chodzi z odlaniem 3/4wody?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z wrzatku, kt. byly zalane daktyle, trzeba odlac wiekszosc wody. Zostawiamy tylko niewielka ilosc wody dla latwiejszego miksowania.

      Usuń
  5. Ile cal ma taki jeden kawałek ciasta ?

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za komentarz! Proszę osoby anonimowe o podanie chociaż imienia :)

Z powodu dużej ilości spamu w ostatnim czasie zmuszona jestem wprowadzić obrazkową weryfikację komentarzy. Przepraszam za utrudnienia :)