środa, 12 lutego 2014

Pieczone mleko po rosyjsku

      Pieczone mleko to specjalność rosyjska. Podobno tylko tam jest znane. Ma słodkawy, lekko karmelowy smak i jest dość gęste. Może być napojem, albo można wykorzystać je do zrobienia kefiru, budyniu lub innych deserów, którym nadaje charakterystyczny smak. Moja propozycja deseru: galaretka czekoladowa z mleka pieczonego.

pieczone mleko


pieczone mleko

Do przygotowania mleka pieczonego jest potrzebne jedynie mleko i duuuuużo cierpliwości. J Ja użyłam 1 litra tłustego mleka. Mleko zagotowujemy w garnku. Następnie przelewamy do naczynia żaroodpornego, a najlepiej glinianego i przykrywamy. Wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do ok. 95°C i "pieczemy" ok. 5 godzin do uzyskania beżowego / karmelowego koloru. Gdy na wierzchu pojawi się piana, należy ją „utopić” w reszcie mleka (nie mieszając). Trzeba kontrolować, żeby mleko się mocno nie gotowało, tylko „podgrzewało”. Można też przygotować mleko na kuchence, ale tego sposobu jeszcze nie wypróbowałam. 

1 komentarz:

Dziękuję bardzo za komentarz! Proszę osoby anonimowe o podanie chociaż imienia :)

Z powodu dużej ilości spamu w ostatnim czasie zmuszona jestem wprowadzić obrazkową weryfikację komentarzy. Przepraszam za utrudnienia :)