poniedziałek, 14 listopada 2016

Knedle jaglane z jabłkami – HIT (bezglutenowe)

      Knedle jaglane są wspaniałe, nawet z jabłkami (bo śliwek niestety nie mogę jeść). Dla mnie chyba lepsze niż te tradycyjne z ziemniakami – o ile jeszcze w ogóle pamiętam tamten smak. Po prostu hit. HIT to też skrót nazwy mojej kochanej nietolerancji po angielsku lub niemiecku (histamine intolerance, Histaminintoleranz). Dzisiaj więc proponuję hit dobry przy HIT. J Dodatkowo knedle są bezglutenowe.

jaglane knedle z jabłkami, bezglutenowe, dieta antyhistaminowa, nietolerancja histaminy

jaglane knedle z jabłkami, bezglutenowe, dieta antyhistaminowa, nietolerancja histaminy

jaglane knedle z jabłkami, bezglutenowe, dieta antyhistaminowa, nietolerancja histaminy

Składniki (na 24 duże szt.):
  •        2 szkl. kaszy jaglanej,
  •        4 szkl. wody,
  •        szczypta soli,
  •        ½ szkl. mąki ziemniaczanej,
  •        2 słodkie, nietwarde jabłka (1 cząstka zostanie),
  •    ulubione dodatki do polania / posypania (przy nietolerancji histaminy      patrz niżej).

Przygotowanie:

Kaszę zalewamy gorącą wodą. Odstawiamy na 10 minut. Następnie kilkukrotnie płuczemy w zimnej wodzie. Zalewamy czterema szklankami wody, lekko solimy i gotujemy do miękkości i wchłonięcia wody. Przykrywamy i odstawiamy na 15 minut. Następnie pozostawiamy do schłodzenia. Do letniej kaszy wsypujemy mąkę i wyrabiamy, lekko rozcierając ziarenka kaszy palcami. Jabłka obieramy, pozbawiamy nasion i kroimy na 8, i później jeszcze na pół wzdłuż. Mają powstać spore kawałki/kostki nadające się do umieszczenia w knedlu. Z ciasta formujemy niewielkie placuszki. Na każdym umieszczamy kawałek jabłka, a całość sklejamy formując kulkę - tak jak tradycyjne knedle. Ja przygotowałam dość duże kule. Można jednak spokojnie brać mniej ciasta, gdyż kulki doskonale się kleją i formują. Jest tylko jeden warunek – trzeba zwilżać ręce w wodzie. Gotujemy w osolonym wrzątku, od momentu wypłynięcia przez 5 minut. Jabłka w środku powinny pozostać w kawałku, ale być lekko miękkie. Jeśli chcielibyśmy uzyskać w środku mus, jabłka należałoby wcześniej udusić. Knedle można podać z tradycyjnymi dodatkami – ze śmietanką, cynamonem, masłem czy podsmażoną bułką. Przy nietolerancji histaminy nie polecam jednak tych dodatków (oprócz odrobiny cynamonu). Ja knedle zjadłam z olejem kokosowym i odrobiną ksylitolu. Smacznego!

3 komentarze:

  1. Gdy pisze Pani w przepisach mąka ziemniaczana, ma Pani na mysli skrobie ziemniaczaną, czy mąkę- bo przyznam nigdy nie widziałam maki ziemniaczanej(jako mąki podobnej do, np, pszennej) to samo dotyczy mąki kukurydzianej, skrobia czy mąka w przepisach? Przepraszam, ze zawracam, ale fajnie by było wiedzieć :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Najczęściej używam mąki ziemniaczanej i mąki kukurydzianej - tak jest napisane na opakowaniu i tak podaję w przepisach. Obie są w mojej okolicy powszechnie dostępne. Myślę jednak, że swobodnie można je zastąpić skrobią i nie będzie różnicy.

      Usuń
    2. Dziękuję za odpowiedz :))))

      Usuń

Dziękuję bardzo za komentarz! Proszę osoby anonimowe o podanie chociaż imienia :)

Z powodu dużej ilości spamu w ostatnim czasie zmuszona jestem wprowadzić obrazkową weryfikację komentarzy. Przepraszam za utrudnienia :)