czwartek, 18 grudnia 2014

Lemon curd bez masła i cukru

    Istotą lemon curd są cytryny, cukier i masło. Czy jeśli więc pozbawimy go ¾ niezbędnych składników, to nadal będzie lemon curd….. „Lemon” na pewno – wszak cytryny zostawiłam. J A tak poważniej: krem wyszedł zdecydowanie cytrynowy, dość słodki i o dziwo całkiem podobny do oryginalnej wersji. Ilość malutka, w sam raz na spróbowanie.

lemon curd

lemon curd

Składniki:
  • 1 jajko,
  • sok z 1 niewielkiej cytryny (wyszorowanej, wyparzonej, najlepiej eko),
  • skórka otarta z 1 cytryny (j.w.),
  • 2 łyżeczki ksylitolu,
  • 2 łyżeczki stewii w pudrze,
  • ½ łyżeczki mąki ziemniaczanej (opcjonalnie).

Przygotowanie:

Do soku cytrynowego wraz ze skórkami dodajemy ksylitol i stewię. Stawiamy na małym gazie, na kilka sekund i mieszamy do całkowitego rozpuszczenia. Zdejmujemy. Jajko ubijamy mikserem. Dodajemy do soku. Ponownie stawiamy na kuchence i gotujemy cały czas mieszając do momentu wyraźnego zgęstnienia kremu. Jeśli odpowiada nam bardziej „lejąca” konsystencja, to wyłączamy i pozostawiamy do wystygnięcia, później schładzamy w lodówce, gdzie krem jeszcze trochę zgęstnieje. Pod koniec gotowania można też powoli wsypać odrobinę mąki ziemniaczanej. Wtedy krem będzie zdecydowanie bardziej gęsty. Lemon curd użyłam jako dodatek do ciasta cytrynowego bez mąki. Doskonale nadaje się do tarty, babeczek czy naleśników… do wszystkiego. J Smacznego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za komentarz! Proszę osoby anonimowe o podanie chociaż imienia :)

Z powodu dużej ilości spamu w ostatnim czasie zmuszona jestem wprowadzić obrazkową weryfikację komentarzy. Przepraszam za utrudnienia :)