niedziela, 24 sierpnia 2014

Sok / syrop z aronii + dżem aroniowy

     Owoce aronii są bogatym źródłem witamin, soli mineralnych oraz flawonoidów i pektyn. Obniżają ciśnienie, wzmacniają naczynia krwionośne, podnoszą odporność, neutralizują szkodliwe działanie promieni UV. Najwięcej wartości posiadają zapewne oczywiście surowe owoce. Charakteryzują się one jednak dość cierpkim smakiem i raczej nie jada się ich na surowo. Ja proponuję sok z aronii, którego dodatkową zaletą jest możliwość dłuższego przechowywania i wypicia jesienią lub zimą. Można rozcieńczyć go wodą lub dolewać do herbaty. Z pozostałych owoców można też zrobić dżem.

syrop z aronii

dżem z aronii

Składniki:
  • 1,5 kg aronii,
  • 700 g cukru,
  • sok z 1 cytryny,
  • ¾ szkl. wody (opcjonalnie).

Przygotowanie:

Owoce aronii myjemy i umieszczamy w zamrażalniku na minimum 24 godziny. Dzięki temu staną się mniej cierpkie. Wyjmujemy i przekładamy do garnka. Pozostawiamy w temperaturze pokojowej na ok. 1-2 godziny, żeby trochę się rozmroziły. Wlewamy wodę i rozdrabniamy mikserem. Chcąc uzyskać stuprocentowy syrop dodatek wody można pominąć, ja dolałam ją, żeby łatwiej miksowało się owoce. Stawiamy na gazie, dosypujemy 500 g cukru i dusimy na małym ogniu przez 20-30 minut. Po tym czasie sok przecedzamy przez drobne sitko lub gazę. Do soku dosypujemy pozostałą część cukru. Zagotowujemy, dodajemy sok z cytryny i przelewamy do wyparzonych i gorących słoików lub butelek. Zakręcamy, pozostawiamy do wystygnięcia, a następnie przechowujemy w chłodnym miejscu. Syrop wychodzi wg mnie bardzo słodki, można więc poeksperymentować z mniejszą ilością cukru. Ja mimo iż jestem raczej wrogiem cukru, nie zdecydowałam się tym razem na to, gdyż słyszałam, że aronia „lubi” psuć się i pleśnieć. Jeśli chcielibyśmy przechowywać sok przez dłuższy czas, dla pewności warto go może jeszcze zapasteryzować przez ok. 10-15 minut.
Pozostałe owoce można oczywiście wyrzucić, ale mi było ich szkoda. Postanowiłam więc je umieścić w słoikach w formie dżemu. Do owoców dodajemy odrobinę wody (nie podanej w składnikach), żeby łatwiej można było wymieszać. (Tak dokładnie odcisnęłam sok, że owoce wydawały się całkiem suche). Zagotowujemy ponownie i dusimy ok. 10-15 minut. Następnie umieszczamy w wyparzonych, gorących słoikach, dobrze zakręcamy i odstawiłam na 15 minut do góry dnem. Później pozostawiamy do całkowitego wystygnięcia i przechowujemy w chłodnym miejscu. Smacznego!

(Z podanych składników wyszły mi 3 butelki po 0,5 l soku każda oraz 4 nieduże słoiczki dżemu – cud rozmnożenia J)

1 komentarz:

  1. Świetny post! ;))

    Pozdrawiam

    _______________

    truskawkowa-fiesta.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za komentarz! Proszę osoby anonimowe o podanie chociaż imienia :)

Z powodu dużej ilości spamu w ostatnim czasie zmuszona jestem wprowadzić obrazkową weryfikację komentarzy. Przepraszam za utrudnienia :)