środa, 5 lutego 2014

Dwukolorowy pasztet z soczewicy

      Pasztet z soczewicy to ciekawa alternatywa dla tradycyjnego pasztetu. Postanowiłam urozmaicić go dodatkami kolorystycznymi – pomidorami suszonymi oraz szpinakiem, a także pieczarkami. Smalczyk roślinny „Smakowita Pajda” również dodał specyficznego aromatu. „Smakowita Pajda” zaskoczyła mnie mnogością możliwości zastosowania jej w różnego rodzaju potrawach.

dwukolorowy pasztet z soczewicy


dwukolorowy pasztet z soczewicy


Składniki:
  • 170 g soczewicy (u mnie brązowej),
  • 1 jajko,
  • 1 marchewka,
  • 7 pomidorów suszonych,
  • 1 łyżeczka przecieru pomidorowego,
  • 2 garści świeżego szpinaku,
  • 40 g smalcu roślinnego „Smakowita Pajda” z ziołami ogrodowymi,
  • kilka pieczarek do ułożenia w środku,
  • sól, pieprz, tymianek do smaku,
  • szczypta curry (jeśli ktoś lubi).

 Opcjonalnie: galaretka żurawinowa na wierzch.


dwukolorowy pasztet z soczewicy

dwukolorowy pasztet z soczewicy

dwukolorowy pasztet z soczewicy


Przygotowanie:

Soczewicę wsypujemy do garnka, zalewamy wodą i gotujemy 20 minut. Odsączmy wodę i studzimy. Pomidory zalewamy wrzątkiem i pozostawiamy w wodzie na 10 minut. Szpinak blanszujemy – zanurzamy na chwilę we wrzątku, a następnie w zimnej wodzie. Przekładamy na sito. Soczewicę mielimy lub miksujemy na gładką masę. Marchewkę gotujemy do miękkości i również mielimy. Mieszamy soczewicę, marchewkę, smalczyk (można go ewentualnie roztopić). Dodajemy jajko i przyprawy. Można użyć również innych ulubionych przypraw. Dokładnie mieszamy. Miksujemy oddzielnie pomidory wyjęte z wody oraz szpinak. Masę z soczewicy dzielimy na pół. Do jednej części dodajemy pomidory i przecier pomidorowy, do drugiej szpinak. Mieszamy. Na dno małej foremki „keksówki” (dł. 20 cm) wykładamy masę czerwoną. Układamy pieczarki wzdłuż foremki po środku, a na koniec przekładamy masę zieloną. Użyłam foremki silikonowej, ale w przypadku metalowej należy ją wcześniej wysmarować masłem i posypać bułką tartą. Pieczemy w rozgrzanym do 180 °C piekarniku ok. 40 minut. Odstawiamy do wystygnięcia. Na wierzch można przygotować galaretkę żurawinową. Przechowujemy w lodówce. Można podawać z żurawiną. Smacznego!

Przepis bierze udział w zabawie kulinarnej “Smakowita Pajda to kulinarna frajda!", której sponsorem są ZT Kruszwica S.A. producent smalczyku roślinnego Smakowita Pajda.

 

2 komentarze:

Dziękuję bardzo za komentarz! Proszę osoby anonimowe o podanie chociaż imienia :)

Z powodu dużej ilości spamu w ostatnim czasie zmuszona jestem wprowadzić obrazkową weryfikację komentarzy. Przepraszam za utrudnienia :)