czwartek, 9 stycznia 2014

Winogrona w karmelu / karmelizowane / candy grapes

Pomysł na winogrona w karmelu zbliżony jest chyba najbardziej do candy apple, może więc powinnam napisać candy grapes J. „Widywane” na stronach japońskich, chińskich, niemieckich. Dzięki dodatkowi soku z cytryny, wcale nie tak słodkie, jak mogłoby się wydawać…. No dobrze słodkie…. J

winogrona karmelizowane


Składniki:

  • 300 g winogron (różowych lub białych),
  • ¾ szklanki cukru,
  • 2 łyżki soku z cytryny,
  • 5 łyżek wody,
  • wykałaczki,
  • opcjonalnie: posypki – mielone orzechy, posypka kolorowa, cukier kolorowy, cukier biały, wiórki kokosowe i wszystko, co jeszcze komuś przyjdzie do głowy J,
  • opcjonalnie: barwnik spożywczy.


candy grapes


Wykonanie:

Winogrona myjemy, osuszamy, obrywamy z łodyżek. Wstawiamy do zamrażalki na ok. 15 minut (czyli mniej więcej w połowie gotowania karmelu).
W garnuszku mieszamy cukier, sok z cytryny i wodę. Zagotowujemy i mieszając gotujemy dalej do uzyskania złotego / karmelowego koloru. U mnie na małym ogniu zajęło to ok. 30 minut, ale najlepiej sugerować się kolorem (oraz poniższym sposobem). Ważne, żeby karmelu nie spalić, bo stanie się gorzki i „niezjadliwy”. Sposobem na sprawdzenie karmelu jest zimna woda lub łyżka wyjęta z zamrażalnika. Wpuszczamy do niej / na nią kroplę karmelu i sprawdzamy na ile, i jak szybko twardnieje. Do karmelu dodałam na koniec jeszcze odrobinę barwnika spożywczego – niebieskiego, który z „żółtym” karmelem dał kolor zielony. Przy ciemnych winogronach nie jest on bardzo wyraźny.

Gdy karmel jest gotowy zimne winogrona nabijamy na wykałaczki, zanurzamy w karmelu, posypujemy i ustawiamy na papierze do pieczenia, albo wbijamy w styropian. Gdyby karmel za bardzo zgęstniał, należy go ponownie lekko podgrzać. Gotowe winogrona chłodzimy w lodówce do momentu zastygnięcia karmelu. Smacznego!

winogrona w karmelu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za komentarz! Proszę osoby anonimowe o podanie chociaż imienia :)

Z powodu dużej ilości spamu w ostatnim czasie zmuszona jestem wprowadzić obrazkową weryfikację komentarzy. Przepraszam za utrudnienia :)