niedziela, 12 października 2014

Chleb bezglutenowy do odrywania

    Ostatnio prawie nie jadam pieczywa, ale przychodzi taki dzień jak dzisiaj, że po prostu muszę. Muszę upiec bezglutenowy chlebek do odrywania. Dobry z wędliną, serem lub słodkimi dodatkami. Nie wygląda może tak atrakcyjnie jak tradycyjne bułeczki do odrywania z mąki pszennej, ale jest na prawdę smaczny.

chleb do odrywania

chleb do odrywania
  
chleb do odrywania

Składniki:
  • ½ szkl. mąki gryczanej + 1 łyżeczka,
  • ½ szkl. mąki ryżowej,
  • ¾ szkl. mąki z kaszy jaglanej,
  • ¼ szkl. mąki ziemniaczanej,
  • ¼ szkl. oleju rzepakowego,
  • 25 g świeżych drożdży (bez glutenu),
  • 1 szkl. ciepłej wody,
  • 1 łyżeczka soli,
  • 1 łyżeczka cukru,
  • po szczypcie ulubionych ziaren np.: słonecznik, siemię lniane, dynia, babka płesznik, mak,
  • 1 jajko,
  • olej do wysmarowania formy.

Przygotowanie:

Drożdże rozpuszczamy wraz z cukrem i łyżeczką mąki gryczanej w ½ szkl. ciepłej wody. Odstawiamy w ciepłe miejsce do momentu, aż drożdże zaczną rosnąć. Kaszę jaglaną mielimy na mąkę np. w młynku do kawy. Mieszamy ją z mąką ziemniaczaną, ryżową, gryczaną i łyżeczką soli. Dodajemy drożdże, olej i pozostałą część wody. Zagniatamy ciasto. Przykrywamy ściereczką i stawiamy w ciepłym miejscu, czekając aż ciasto wyraźnie urośnie (raczej nie tyle co z mąką pszenną). Ponownie zagniatamy. Dzielimy na 8 części. Z każdej formujemy bułeczkę, wygładzamy ręką zamoczoną w wodzie i umieszczamy w okrągłej formie wysmarowanej olejem. Bułeczki ułożyłam w ten sposób, żeby ledwo się dotykały, dopiero później urosły i połączyły się ze sobą. Wierzch smarujemy roztrzepanym jajkiem i posypujemy wybranymi ziarnami. Ponownie przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce jeszcze na ok. 15 minut. Pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 180 ° C przez ok. 25 minut. Wyjmujemy do wystudzenia. Smacznego!

10 komentarzy:

  1. czym mogę zastąpić mąkę ryżową? niestety mam uczulenie :(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Inną mąką bezglutenową, a jeśli chlebek nie musi być bezglutenowy, to zwykłą pszenną.

      Usuń
  2. A czym zastąpić mąkę jaglaną?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Każdą inną, dowolną mąką. Chociaż wtedy smak i konsystencja mogą być inne.

      Usuń
  3. Upiekłam :) Chlebek wygląda przecudnie. Gorzej ze smakiem. Wyszedł mi tłusty a zarazem suchy ;/ Podczas łączenia drożdży z mąką, solą i olejem, strasznie się ciasto kleiło dodałam trochę mąki ok pól szklanki wtedy mogłam już uformować kulkę. A może miała być konsystencja taka kleista. Bardzo proszę o wsparcie :)/ Emi

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Moje ciasto nie było klejące - dało się normalnie uformować "bułeczki". Absolutnie nie było też tłuste. Nie wiem, może rozmiar szklanki inny... (250 ml). Jeśli chodzi o smak - mąka gryczana i jaglana mają dość specyficzny, nie każdy go lubi. Na pewno nie uzyskamy z nich chleba o konsystencji / miękkości / wilgotności tradycyjnego chleba z mąki pszennej.

      Usuń
    2. Dziękuje za błyskawiczną odpowiedź :) Wiem ze konsystencja się rożni . Piekłam już chleb ale tam była mąka gryczana ryżowa i ziemniaczana i drożdże w proszku. Spróbuje jeszcze raz czy zamiast rzepakowego oleju można użyć kokosowego ?/ Emi

      Usuń
    3. Pewnie tak, ale nie próbowałam.

      Usuń

Dziękuję bardzo za komentarz! Proszę osoby anonimowe o podanie chociaż imienia :)

Z powodu dużej ilości spamu w ostatnim czasie zmuszona jestem wprowadzić obrazkową weryfikację komentarzy. Przepraszam za utrudnienia :)