Strony

niedziela, 12 października 2014

Chleb bezglutenowy do odrywania

    Ostatnio prawie nie jadam pieczywa, ale przychodzi taki dzień jak dzisiaj, że po prostu muszę. Muszę upiec bezglutenowy chlebek do odrywania. Dobry z wędliną, serem lub słodkimi dodatkami. Nie wygląda może tak atrakcyjnie jak tradycyjne bułeczki do odrywania z mąki pszennej, ale jest na prawdę smaczny.

chleb do odrywania

chleb do odrywania
  
chleb do odrywania

Składniki:
  • ½ szkl. mąki gryczanej + 1 łyżeczka,
  • ½ szkl. mąki ryżowej,
  • ¾ szkl. mąki z kaszy jaglanej,
  • ¼ szkl. mąki ziemniaczanej,
  • ¼ szkl. oleju rzepakowego,
  • 25 g świeżych drożdży (bez glutenu),
  • 1 szkl. ciepłej wody,
  • 1 łyżeczka soli,
  • 1 łyżeczka cukru,
  • po szczypcie ulubionych ziaren np.: słonecznik, siemię lniane, dynia, babka płesznik, mak,
  • 1 jajko,
  • olej do wysmarowania formy.

Przygotowanie:

Drożdże rozpuszczamy wraz z cukrem i łyżeczką mąki gryczanej w ½ szkl. ciepłej wody. Odstawiamy w ciepłe miejsce do momentu, aż drożdże zaczną rosnąć. Kaszę jaglaną mielimy na mąkę np. w młynku do kawy. Mieszamy ją z mąką ziemniaczaną, ryżową, gryczaną i łyżeczką soli. Dodajemy drożdże, olej i pozostałą część wody. Zagniatamy ciasto. Przykrywamy ściereczką i stawiamy w ciepłym miejscu, czekając aż ciasto wyraźnie urośnie (raczej nie tyle co z mąką pszenną). Ponownie zagniatamy. Dzielimy na 8 części. Z każdej formujemy bułeczkę, wygładzamy ręką zamoczoną w wodzie i umieszczamy w okrągłej formie wysmarowanej olejem. Bułeczki ułożyłam w ten sposób, żeby ledwo się dotykały, dopiero później urosły i połączyły się ze sobą. Wierzch smarujemy roztrzepanym jajkiem i posypujemy wybranymi ziarnami. Ponownie przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce jeszcze na ok. 15 minut. Pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 180 ° C przez ok. 25 minut. Wyjmujemy do wystudzenia. Smacznego!

10 komentarzy:

  1. czym mogę zastąpić mąkę ryżową? niestety mam uczulenie :(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Inną mąką bezglutenową, a jeśli chlebek nie musi być bezglutenowy, to zwykłą pszenną.

      Usuń
  2. A czym zastąpić mąkę jaglaną?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Każdą inną, dowolną mąką. Chociaż wtedy smak i konsystencja mogą być inne.

      Usuń
  3. Upiekłam :) Chlebek wygląda przecudnie. Gorzej ze smakiem. Wyszedł mi tłusty a zarazem suchy ;/ Podczas łączenia drożdży z mąką, solą i olejem, strasznie się ciasto kleiło dodałam trochę mąki ok pól szklanki wtedy mogłam już uformować kulkę. A może miała być konsystencja taka kleista. Bardzo proszę o wsparcie :)/ Emi

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Moje ciasto nie było klejące - dało się normalnie uformować "bułeczki". Absolutnie nie było też tłuste. Nie wiem, może rozmiar szklanki inny... (250 ml). Jeśli chodzi o smak - mąka gryczana i jaglana mają dość specyficzny, nie każdy go lubi. Na pewno nie uzyskamy z nich chleba o konsystencji / miękkości / wilgotności tradycyjnego chleba z mąki pszennej.

      Usuń
    2. Dziękuje za błyskawiczną odpowiedź :) Wiem ze konsystencja się rożni . Piekłam już chleb ale tam była mąka gryczana ryżowa i ziemniaczana i drożdże w proszku. Spróbuje jeszcze raz czy zamiast rzepakowego oleju można użyć kokosowego ?/ Emi

      Usuń
    3. Pewnie tak, ale nie próbowałam.

      Usuń

Dziękuję bardzo za komentarz! Proszę osoby anonimowe o podanie chociaż imienia :)

Z powodu dużej ilości spamu w ostatnim czasie zmuszona jestem wprowadzić obrazkową weryfikację komentarzy. Przepraszam za utrudnienia :)